Konser Ayarlamak

Aşağa gitmek

Konser Ayarlamak

Mesaj  Admin Bir Ptsi Haz. 01, 2009 2:17 am

KONSER AYARLAMAK

Kariyerinize iyi başlamanın püf noktası, başarılı bir gösteri düzenlemektir. Repertuarnıza birkaç parça eklediğinizde işiniz bir mekanda gösteri ayarlayıp, elinizdekileri seyircinizle paylaşmaya kalmış demektir

Nasıl bir gösteri ayarlarım?

Bir gösteri ayarlamanın pek çok yolu var aslında. En Basiti, "It's Pop" adlı derginin yerel sayısını okumaktan geçiyor. 'Özel Dosyalar' bölümünde hangi klüplerin size sorgusuz sualsiz gösteri zamanı verdiklerini görebilirsiniz. Son olarak klübe gidip, gösteriniz için bir tarih aldığınızda da artık hazırsınız demektir.

Bazı klüpler sizin, kendi başınıza, gösteri tarihinizi belirlemenize izin vermektense size davetiyeler yollayarak bunu hallediyor olabilirler, bu tip durumlarda davetiyeyi ilk kabul edenin gösterisi geçerli sayılır. Bu davetiyeler de aynı şekilde derginin 'Özel Dosyalar' bölümünde bulunabilir.

Mevcut olan en iyi klüplerde çıkabilmek için de büyük ihtimalle klüp sahibi ya da yönetiminden sorumlu kişisi (CEO) ile temasa geçip size özel davetiyeler yollamalarını isteyeceksiniz.Büyük gruplarla aynı sahneyi paylaşma şansını yakalamak için tek yolunuz bu, üzgünüz Smile

Bir gösteri ayarladıktan sonra yapacağınız şey, gösterinizi şekillendirmek olacaktır.

Nefes kesici bir gösteri yapmak hakkında daha fazlasını öğrenmek için, Sahneye Çıkmak bölümüne bir göz atın.


BILET SATıŞLARı

Konser tarihiniz ayarlandığı andan itibaren (sanatçı kendi ayarlamış ya da gelen bir daveti kabul etmiş olsa da), hayranlarınız bilet rezerve etmeye başlar. Konser bir yıldan daha sonraki bir tarihe ayarlanmışsa hayranlarınız bu konseri zamanı gelene kadar görmezden gelecektir. Kimse bu kadar uzun zaman önceden plan yapmaktan hoşlanmaz.

Bilet rezervasyonu konser başlayana kadar devam eder. Bilet satışından gelen parayı 24 saat sonrasına kadar alamazsınız: bu süreye kadar önceden alınmış biletlerin parası ödenmez - bilet fiyatı son fiyattan hesaplanır, rezerve edildiği fiyattan değil.

Yerel şöhretiniz çaldığınız şehirdeki bilet satışını önemli ölçüde etkiler. Yerel şöhretiniz sizi sahnede görmek isteyen hayran sayınızı belirler. (Tabi ki fiyat doğru belirlenmişse.) Bu hayranlar genellikle konserlerinize yılda bir defa gelmek ister. Yani aynı şehirde üst üste konser vermek, hayranlarınız sizi daha yeni izlemiş olduğundan çok da anlamlı değil. Çok sayıda ufak çaplı konserler vermekle daha az sayıda bütün hayranlarınızın sizi görecebileceği daha büyük konserler arasında seçim yapmak size kalmış. Yılın tam olarak hangi zamanında konser verdiğiniz farketmez. Hepsini sırayla yapabilir ya da zamana yayabilirsiniz. Yalnız hayranlarınızın önceden bilet rezerve edebileceği zamanı bıraktığınıza emin olun.

Klübün kalitesi ve mekanın tür kuvveti de sanatçınıza uyuyorsa bilet satışınızı etkiler. Hiçkimse eski bir barda sıkıcı müzik dinlemek istemez.

Bilet Limitleri

Ufak konserler fazla planlama gerektirmez. Konserler büyüdükçe klüp yöneticisi için işleri organize etmek zorlaşır.

Bir konser ayarlandığında bilet limiti klubün standart bilet limiti ile başlar. Standart bilet limiti klüp yöneticisi tarafından belirlenir. Konser ayarlandığı anda klüp belirlenmiş limit için gerekli ödemeyi yapmak zorundadır.

Klüp yöneticisi, satışların iyi gittiğini gördüğünde, sonraki herhangi bir zamanda o konser için limiti yükseltebilir. Ancak, satış limite dayanırsa, limit yükseltilene kadar satışlar durur.

Limitler:

500 kişi:hiç
1000 kişi:200 US$
2000 kişi:700 US$ + önceki masraflar = 900 US$
5000 kişi:1 700 US$ + önceki masraflar = 2 600 US$
10000 kişi:3 500 US$ + önceki masraflar = 6 100 US$
10000 kişi bir klüp konseri için üst limittir.

Konser iptal etmek

Bir konseri iptal edebilirsiniz ancak bunu konsere çıkmanız imkazsız olmadığı sürece tavsiye etmiyoruz: Konser iptal etmek hayranlarınızı sinirlendirir ve söhretiniz darbe alır. Bu durum konser düzenlemeleri için harcama yapmış olan klüp yöneticisinde kötü izlenim bırakmanıza da sebep olur.

Bilet fiyatını düzenlemek

Klüp yöneticisi bilet fiyatını herhangi bir zamanda indirebilir. Konser ilk ayarlandığında (klup sahibinin de düzenleyebildiği) standart bilet fiyatı kullanılır. Klüp yöneticisi bilet fiyatını herhangi bir zaman düşürebilir anca yükseltemez.

En iyi bilet fiyatı yoktur. Bu her zaman sanatçının popüleritesine bağlıdır. Az popüler sanatçılar 5 dolar gibi ucuz biletlerle daha iyi sonuç alırken liste başı sanatçıların biletleri tanesi 100 dolardan satabilir. Ancak genel geçer bir kural mevcut: ucuz bilet, konserlere daha fazla izleyici getirir. Fiyat aynı zamanda biletlerin rezerve ediliş hızını belirler. Yüksek fiyatlar hayranlarınızı tereddüte düşürüp rezerve hızlarını düşürür. Daha düşük fiyatlar koşa koşa bilet almaya gitmelerini sağlar. Sonuç olarak bilet fiyatlarını belirlemek tamamen oyunculara kalmıştır... Paranın mı peşindesiniz? Yoksa izleyici kitlenizin kalabalık olmasını mı istiyorsunuz? Hayranlarınızın çoğu sizi görmüş olacağı için yıl sonuna doğru bilet fiyatlarınızı düşürmek mantıklı olabilir. Boş koltuklara konser vermekten bu şekilde kurtulabilirsiniz.

Sanatçı kararları

Sanatçı olarak, konser vereceğiniz klübü ararken karar vermeniz gereken birçok konu var. Sizin tarzınızda grupları hedef alan klüpleri seçmelisiniz.

En popüler gruplar için, yüksek standart bilet fiyatlı klüpler, bilet satışı yapıp klübü doldurmak açısından en iyi seçenek olabilir. Standart bilet fiyatı düşük olan klüpler, çömezler için daha uygun olabilir. Adını hiç duymadıkları bir grubun biletlerini alacak kadar çılgın 10 adam yerine gitar rifinizin muhteşem olduğunu yayacak 100 kişinin sizi izlemesi daha iyi.

Klüp yöneticisinin çalışkan ve aktif olduğunu anlamak da önemli. 500'den fazla bilet satmaya başladığınızda CEO ya da klüp yöneticisi daha kalabalık bir izleyici kitlesi sağlayabilmeli. Forum, kimin artık umursamayan tembel CEO olduğunu ya da kimin klübü için çabalayan insanlar olduğunu anlamak için yardımcı olabilir.

Klübün kalitesi önemli; Daha iyi klüp, daha kalabalık izleyici. En iyi klüplerin saatleri haftalar öncesinden dolmuş olabilir ve bu klüpler fazla satış yapmayacak çömez gruplarla yeterince ilgilenmeyebilir.

Konseri mümkün olduğunca iyi sergilemek konusunda hazırlıklı olmanız gerektiği aşikar. Konu ile ilgili detaylar Sahnedeki performans bölümünde mevcut.

Konser düzenleme masraflarıyla ilgili detaylı bilgi

(Gelcekte şirket açmayı düşünmeyen bir sanatçıysanız, bu bölümün geri kalanını geçebilirsiniz)

Düzenleme masrafları üç kategorideki harcamalarla gerçekleşir:

* Güvenlik düzenlemeleri. Bu, geçici güvenlik görevlililerini tutmak ve daha büyük konserlerde kafes oluşturmak gibi şeyleri içerir.

* Sağlık düzenlemeleri. Hastaneden tıbbi eğitim almış insanların konserde bulunması gereklidir. Konser ne kadar büyük olursa o kadar daha iyi eğitimli olmaları gerekli. (tabi ki doktorlar)

* İdari masraflar. Konserin çok gürültülü vs. olmaması gibi durumları engellemek için bürokratların bir müfettiş göndermesi gereklidir. Bu konuyla ilgili belediyenin büyük konserlere uyguladığı ufak bir ücret var.

Üç katergoriden oluşan masraf-limitler ve sonuçta parayı alan mekan tipleri:
500 kişi:hiç
1000 kişi:Güvenlik şirketleri için 200 US$
2000 kişi:Güvenlik şirketleri için 500 US$
Hastaneler için 200 US$
5000 kişi:Güvenlik şirketleri için 1 000 US$
Hastaneler için 500 US$
Belediye Binası için 200 US$
10000 kişi:Güvenlik şirketleri için 2 000 US$
Hastaneler için 1 000 US$
Belediye Binası için 500 US$
avatar
Admin
Admin
Admin

Popmundo Karakter İsmi : Cristina Ban
Mesaj Sayısı : 157
Kayıt tarihi : 30/05/09
Yaş : 35
Nerden : Muğla

Kullanıcı profilini gör http://gamemundo.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz