Sahneye Çıkmak

Aşağa gitmek

Sahneye Çıkmak

Mesaj  Admin Bir Ptsi Haz. 01, 2009 2:18 am

SAHNEYE ÇıKMAK

Bunun için kariyer sayfanızda bulunan "Konserler" bölümüne girip, bahsi geçen gösterinin yanında bulunan "Konser Planı" seçeneğine tıklayarak gerekli menüyü açabilirsiniz. Buradan çıkacağınız konserde hangi parçalarınızı, hangi sırada çalmak istediğinizi seçebilir, ve gösteri boyunca seyircilerinizi etkilemek için neler yapacağınızı ayarlayabilirsiniz.


İyi Bir Gösteri Nasıl Olur?

İyi bir gösterinin temel taşı bolca pratik yapılmış,iyi şarkılarınızı sahnede seyircilerinizle paylaşmaktır. Ünlenmiş şarkılar, insanların kulaklarında yer edip eskimeye başlamadıkları sürece iyi tepki alırlar.

Gösterinizi müzik harici sahne şovlarını gereğinden fazla kullanarak sıkıcı hale getirmeyin.

Grubun durumu önemlidir. Birbiriyle sıkı ilişkiler kuran, sağlıklı ve mutlu grup üyeleri sahip olacağınız büyük artılardan birisidir. Çekicilik, dış görünüş, ve vokal yetenekleriniz gibi özelliklerin hepsi performansınıza katkıda bulunur.

Komple cover çalmaktansa, grup üyelerinin yaptığı parçalara yer vermek daha başarılı sonuçlar getirir.


Grup Üyeleri ve Enstrümanlar

Şarkıları herhangi bir şekilde düzenlenmiş müzisyenlerle çalmak mümkün olsa dahi her zaman grupta şarkıların baskın enstrumanlarını öncelikli olarak çalacak olan elemanların bulunmaları faydalıdır.

Müziği en iyi çalan grup şarkıların dominant enstrumanlarıyla grup üyelerinin birinci rolleri uyuşan gruptur. Mesela, Solist Vokal, Elektro Gitar, Bas Gitar ve Davul için yazılmış bir şarkı en iyi şekilde birinci görevi Solistlik, Elektro Gitarist, Bas Gitarist ve Baterist olan sanatçılar tarafından çalınır.

Buna rağmen çok puan kaybetmeden bu mükemmel eşleşmeyi değiştirmek de mümkündür. Yani eğer sistemin rol yapmanızı önlediğini düşünüyorsanız bunları farklı şekilde yapmak konusunda rahat olun. Enstrumanların bazılarını bu şekilde halleder haldeyseniz tamamdır.

Ancak şarkıları çalarken birçok grup üyesinin hiçbir şey yapmadan durmasını tavsiye etmeyiz. Enstruman kurallarını bir çoğunu es geçebilme olanağınıza rağmen sadece piano için yazılmış bir şarkıyı bütün bir orkestra ile sahneye koymak pek de mantıklı değildir.

Bir grup üyesinin ikinci sahne göreviyle dominant enstrumanı çalabilmesi eğer etrafta birinci rol olarak çalacak kimse yoksa kesinlikle mümkündür. Ama aklınızda olsun, grupta bir tane birinci rolü elektro gitarist olan müzisyen varsa, Jimi Hendrix bile ikinci görevi elektro gitarist ise onun görevinin önüne geçemez. Şarkıların puanları hesaplanırken her zaman birinci sahne görevleri değerlendirilir.

Eğer birden fazla müzisyen aynı birinci ya da ikinci sahne görevine sahipse ilgili şarkıda sadece o enstruman için en uygun olanının katkısı hesaplamada dikkate alınır. Yalnız aklınızda bulunsun, enstruman yeteneği en yüksek olan müzisyen her zaman en uygun kişi olmayabilir, burada başka faktörler de rol oynar. Bu da demektir ki bir grupta bir Elektro gitaristten fazla olması illa ki kötü bir fikir değildir.


Ekstra Hizmetler

Hepimiz, gerçek rock yıldızları gibi, bize özel hizmet edilmesini ve şımartılmayı severiz. Ekstra hizmetler listeniz, konser için gittiğiniz her barın tedarik etmesini istediğiniz şeylerin bir listesidir. Başlangıçta ekstra hizmetler listesine ekleyebileceğiniz çok fazla şey yoktur. Fakat şöhretiniz arttıkça listeye ekleyebileceğiniz yeni ve birbirinden lüks istekler açılacaktır.

Pahalı bir ekstra hizmetler listesine sahip olmak yalnızca kişisel egonuzu tatmin etmez, aynı zamanda hayranlarınızı da etkiler. Fakat bazı çok lüks ekstra hizmetlerin oldukça yüksek olan maliyetleri, o hizmete gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını sorgulamanızı gerektirebilir. Özellikle isteğiniz sizi biraz aşıyorsa.

Her konserden önce, konserin verileceği bar, ekstra hizmet maliyetlerinizin ne kadarını ödeyebileceğini belirtir. Barın bu bedeli ödeyememesi durumunda "kaybınız", toplam ekstra hizmetler bedelinizden eksik kalan ücretle orantılı olacaktır.

Not: Ekstra hizmet maliyetlerinizi sürekli kontrol edin. Şöhretinizde dalgalanmalar oldukça, ekstra hizmet listenizde hiç bir değişiklik yapmasanız bile maliyetleriniz değişkenlik gösterecektir. Sonuçta, bir rock yıldızı tarafından talep edilen lüks, yumuşak havlular, özenti bir garaj grubu tarafından istenen kirli bezlerden daha pahalıya gelecektir.


Konser öncesi tavsiyeler :

• Uygun miktarda şarkı çalın, ne çok fazla olsun, ne de çok az.

• Gösterinizin yer alacağı klübün bulunduğu şehire gitmeyi unutmayın.

• Gösteriniz esnasında, konserinizin gidişatını klübün anasayfasında görebilirsiniz.

• Konser esnasında mekanı terk etmeyin!

Seyircilerin daha önce hiç duymadığı şarkılar, canlı performans esnasında çalındıktan sonraki 24 saat içinde seyirciler tarafından öğrenilmiş sayılır.
avatar
Admin
Admin
Admin

Popmundo Karakter İsmi : Cristina Ban
Mesaj Sayısı : 157
Kayıt tarihi : 30/05/09
Yaş : 35
Nerden : Muğla

Kullanıcı profilini gör http://gamemundo.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz