Albüm Satışları

Aşağa gitmek

Albüm Satışları

Mesaj  Admin Bir Ptsi Haz. 01, 2009 2:21 am

Albüm Satışları

Albüm satışları haftalık olarak hesaplanır. Gelir, yapım şirketi ve sanatçı arasında kontratları uyarınca paylaşılır. Albüm satışları "şehir pazar bölümlerine" göre olur. Bir pazar bölümü "genç erkekler" olabilir. Yani, örneğin, belli bir miktar albümü New York'taki genç erkeklere belli miktar albümü, Londradaki erişkin bayanlara satarsınız.

Yapım şirketinin elinde yeterince destek albüm bulunmalıdır. Yapımcı için belli bir albümün ne kadar satacağını bilmek zor bir iştir, buna göre bir sipariş vermek mecburiyetindedir.

Yeni çıkan albümler eskilerden daha iyi satarlar. Satışlar, piyasaya çıkmalarından hemen sonra fırlar ve yavaş yavaş düşer. Eski albümler, özellikler single'lar bir süre sonra satmazlar.

Albümdeki en ünlü ve en yeni parça "lokomotif şarkı" olarak görev yapar. Albüm satışlarının büyük bölümünden bu şarkı sorumludur. Bu şarkı ne kadar ünlü olursa ve ne kadar yeni olursa o kadar iyidir. Bir albüm çıkarırken içinde en az bir ünlü şarkı olmasına dikkat etmelisiniz. Uzun albümlerde bu lokomotif şarkının yeniliğini göz ardı edebilirsiniz.

Aşağıdakiler albüm satışlarını büyük ölçüde etkiler:
• Sanatçının bir pazar bölümünde ne kadar ünlü olduğu
• Sanatçının bir şehirde ne kadar ünlü olduğu
• Albümün ne kadar iyi olduğu (eleştirmen notu)

Single'lar ve albümler farklı formüllerle hesaplanırlar. Albümlerde sanatçı şöhreti ve popülerliği biraz daha önemsizdir, kaydın ne kadar yeni olduğu daha az önemlidir (single satışları çıkış tarihinden sonra çok hızlı düşmeye başlar), albümün kalitesi (eleştirmenlerden kaç yıldız aldığı) single'lardan daha önemlidir, albümler single'lardan farklı olarak "lokomotif şarkının" ünü yerine onun eskiliğinden etkilenirler.


Pazar Payı ve Sanatçı Popüleritesi

Albüm satışlarınız, değişik pazar bölümlerinde ne kadar popüler olduğunuza bağlıdır. Bir pazarda tanınırlığınızı arttırmak için onun ilgisini çekmelisiniz. Pazar payı popüleriteniz, o kısmın çaldığınız müzik türünü ne kadar sevdiği ve dünya genelinde ne kadar ünlü olduğunuza bağlıdır.


Radyoda Çalınan Şarkılar

Albümlerde şarkılar çıkardığınızda bunların, radyolarda çalınma şansı vardır. Radyolar, son zamanlarda ünlü sanatçılar tarafından çıkarılan, iyi kaydedilmiş şarkıları çalmayı tercih ederler.

Şarkılar, yapım şirketi onları basar basmaz radyo istasyonlarının çalması için piyasaya çıkarılırlar. Bir ay içinde çıkarılan albümlerin radyoda çalması için ek desteğe ihtiyaç yoktur. Ama albümün çıkışı bir aydan öncesine dayanıyorsa radyoda çalanları, insanların satın alması için desteğe ihtiyaç vardır. Yoksa albüm eski haber olur ve piyasadan çekilir.
avatar
Admin
Admin
Admin

Popmundo Karakter İsmi : Cristina Ban
Mesaj Sayısı : 157
Kayıt tarihi : 30/05/09
Yaş : 35
Nerden : Muğla

Kullanıcı profilini gör http://gamemundo.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz