Popmundo Bankaları

Aşağa gitmek

Popmundo Bankaları

Mesaj  Admin Bir Ptsi Haz. 01, 2009 2:51 am

Banka
Bir bankada hesap açabilir ve bankadan kredi alabilirsiniz. Kendi hesabınızdaki paradan sene sonunda faiz alabilirsiniz. Kredi alırsanız borcunuzu faizi ile birlikte her hafta ödemelisiniz. Gerçek hayatta olduğu gibi kredi almak riskli ve masraflı bir iştir.

Hesap açmak ya da kredi almak için bir bankayı ziyaret etmelisiniz. Hesap açtığınızda ya da kredi aldığınızda banka ile olan işlemlerinizin çoğunu karakter sayfanızdan yapabilirsiniz. Karakter sayfanızda sağdaki Varlıklar ve Borçlar linkine tıklayın.

Banka hesapları
Hesabınıza ait para çekme ve yatırma işlemlerini her istediğinizde yapabilirsiniz (ancak hesaptan para çekmek pazar gününden önce hesaba geri yatırsanız bile alacağınız faizin düşmesine sebep olacaktır).

Yıllık faiz oyun yılının sonunda (8 hafta) hesabınıza eklenir. Faiz, bütün hafta hesaptaki dokunulmamış miktarı baz alarak haftalık olarak hesaplanır.

Faiz oranı, hesabı açtığınızdaki oranda sabit kalır ve değiştirilemez. Daha iyi faiz oranı teklif eden bankaları araştırmaktan çekinmeyin ve bulduğunuzda paranızı oraya aktarın ancak yetersiz sermayesi olan ve güvenilmez bankalara dikkat edin! Eğer banka yeterli miktarda parayı kullanılır durumda bulunduramıyorsa (kredi olarak verilecek para değil) sizin olan parayı almaya gittiğinizde alamayacağınız aşikar. Paranızı yatırmadan önce Bankalar anasayfasındaki Finansal Güvenilirlik Derecesini kontrol edin.

Borçlar
Kredi almak için, banka müdürü (bankanın CEO'su olarak çalışan bir başka karakter) öncelikle sizin başvurunuzu kabul etmeli. Etmeyebilir! Karakterlerin klon oldukları için kafalarına piyano düşme ya da yıldırım çarpmasına maruz kalma sonucu ölme olasılıkları var. Banka müdürü sizin de herhangi bir şekilde bu tehlikelerden birinin sizin başınıza gelebileceğini düşünürse, kesinlikle sizin başvurunuzu kabul etmeyecektir.

Her şeye rağmen krediyi aldığınızı varsayalım. Kredi miktarını anında alırsınız. Her hafta haftalık borcunuzla beraber faizi de ödersiniz.

Borç ve faiz (Avrupa Saati ile) her pazar sabahı önce sizden alınır. Üzerinizde yeterli miktarda nakit yoksa banka hesaplarınızdan temin edilir. Eğer üzerinizde ya da bankada yeterli miktarda para yoksa bu size bir başarısız ödemeye patlar.

Borcunuzu ödemekte sürekli olarak başarısız olursanız polise rapor edilirsiniz! Borç ve faiz ödememek yasa dışıdır.

Ödediğiniz faiz haftalık borç, krediyi almak için başvurduğunuz zamandaki değerlere sabitlenmiştir. Banka bunları kredinin ödendiği sürede değiştiremez. Eğer siz isterseniz kredi borcunuzu erken ödemeyi seçebilirsiniz.

Bankalar faiz oranlarını ve kredinin geri ödenme süresini belirlemekte özgürdür. Kredi almadan önce birden fazla bankayı incelemiş olduğunuzdan emin olun!

Krediler ve Hesaplar arasında önemli fark
Banka hesapları ve krediler arasındaki farklara dikkat ediniz: Her ikisi için de faiz haftalık hesaplanır. Fakat kredi faizleri her hafta nakitinizden (veya uygun banka hesabınızdan) anında ödenir. Banka hesabınıza gelen faiz kazancı ise, her oyun yılının sonunda (faizin faizi hesaba katılmaksızın) banka hesabınıza aktarılır.

Bir banka CEO'su iseniz ya da olmak istiyorsanız Banka Müdürü bakış açısından bilgiler içeren CEOlar için Bankalar isimli bölümü okumalısınız.
avatar
Admin
Admin
Admin

Popmundo Karakter İsmi : Cristina Ban
Mesaj Sayısı : 157
Kayıt tarihi : 30/05/09
Yaş : 35
Nerden : Muğla

Kullanıcı profilini gör http://gamemundo.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz